Hroniskas sāpes ir sarežģīts jautājums, kas pārsniedz fizisko diskomfortu un ietekmē katru dzīves aspektu, tostarp garīgo labklājību. Risinot šo daudzpusīgo izaicinājumu, De-Stress projekts tika iecerēts, lai izpētītu, kā mēs varam labāk izprast un risināt emocionālo ciešanu, kas saistīta ar hroniskām sāpēm. Šī iniciatīva ir nozīmīgs solis uz priekšu notiekošajā cīņā par dzīves kvalitātes uzlabošanu cilvēkiem, kuri cieš no pastāvīgām sāpēm.
Šajā sāpju apzināšanās mēnesī mēs runājām ar De-Stress projekta speciālo komandu, lai gūtu ieskatu viņu atklājumos, novatoriskajās pieejās un nākotnes centienos. Projektu vada izcilu ekspertu grupa, un to vada profesore Tamāra Pinkusa, kā arī līdzvadītāji profesore Kerolīna Čeva-Graha, Dr. Hollija Birkinšova un Dr. Stefānija Hjūza. Kopā viņi strādā, lai izgaismotu ceļu uz labāku atbalstu un izpratni tiem, kas cīnās ar sāpēm, kas saistītas ar ciešanām.
Kas ir ar sāpēm saistīts stress?
Saskaņā ar Dr Hollie Birkinshaw teikto, ar sāpēm saistīts stress ir dabiska un paredzama emocionāla reakcija uz pastāvīgām sāpēm. Viņa skaidro: "Tas nav tas pats, kas klīniskā depresija, lai gan tai var būt līdzīgi simptomi. Tā vietā tā ir tieša atbilde uz grūtībām un ierobežojumiem, ko sāpes uzliek ikdienas dzīvē.
Profesors Tamar Pincus izvērš šo atšķirību, uzsverot, ka, lai gan simptomi var līdzināties depresijas simptomiem, to cilvēku pieredze, kas cieš no sāpēm, bieži ievērojami atšķiras. "Kad mēs runājam ar cilvēkiem, kuri piedzīvo hroniskas sāpes, kļūst skaidrs, ka viņu cīņas vairāk izriet no pastāvīgajām problēmām, kas saistītas ar sadzīvošanu ar sāpēm, nevis no smagiem simptomiem, kas saistīti ar klīnisku depresiju. Daudzos gadījumos viņu ciešanas nereaģē uz antidepresantiem, jo galvenais cēlonis nav depresijas traucējumi, tā ir reakcija uz sāpju ietekmi uz viņu dzīvi.
Šī niansētā izpratne par sāpēm, kas saistītas ar stresu, rada unikālus izaicinājumus ģimenes ārstiem (GP). Profesore Carolyn Chew-Graham atzīmē: "Simptomu pārklāšanās dēļ ģimenes ārstiem ir grūti atšķirt depresiju no sāpēm, kas saistītas ar diskomfortu. Rezultātā pacienti bieži nesaņem visefektīvāko ārstēšanu savam stāvoklim.
De-Stress projekta ģenēze
Pirms De-Stress projekta uzsākšanas profesore Pincus un viņas komanda atzina satraucošu modeli hronisku sāpju pārvaldībā. Pacienti bieži saskārās ar "ideālu vētru" ar neatbilstošām ārstēšanas iespējām, ilgu gaidīšanas laiku specializētai aprūpei un virpuļdurvīm konsultācijām ar ģimenes ārstiem.
Profesors Chew-Graham uzsver izaicinājumus, ar kuriem saskaras veselības aprūpes sniedzēji: “Ģimenes ārsti saprot, ka ar sāpēm saistīts stress ir nopietna problēma, taču viņi bieži jūtas bezspēcīgi, lai to efektīvi risinātu. Pašreizējām ārstēšanas metodēm, piemēram, kognitīvās uzvedības terapijai (CBT) un sāpju mazināšanas programmām, ir mainīgi panākumu rādītāji, un pacienti bieži apraksta, ka pēc šo iejaukšanās pabeigšanas jūtas tukšuma vai “tukšuma” sajūta. Tas liek viņiem meklēt turpmāku palīdzību, turpinot konsultāciju ciklu bez ilgstošiem risinājumiem.
Lai pārtrauktu šo ciklu, De-Stress komanda centās izstrādāt iejaukšanos, kas novirzīja uzmanību no sāpju likvidēšanas uz optimisma, noturības un labklājības uzlabošanu. Iedvesmojoties no iepriekšējiem pētījumiem, ko finansēja Versus Arthritis, komanda paredzēja programmu, kas dalībniekiem sniegtu atbalstošu advokātu – kādu, kas varētu sniegt praktiskus padomus, savienot tos ar kopienas resursiem un palīdzēt viņiem radīt cerības sajūtu.
Jauna pieeja ar sāpēm saistīta stresa risināšanai
Projekts De-Stress tika izstrādāts, lai izpētītu ar sāpēm saistītu distresu kā atsevišķu parādību, kas ir nošķirta no klīniskās depresijas. Lai to panāktu, komanda sadarbojās ar ģimenes ārstiem, pacientiem un sociālajiem ārstiem, veicot aptaujas un intervijas, gūstot vērtīgu ieskatu viņu pieredzē un perspektīvās.
Dr Hollija Birkinšova skaidro: "Mūsu pētījumi atklāja, ka daudzi pacienti, kuriem diagnosticēta depresija, patiesībā var piedzīvot ar sāpēm saistītas ciešanas. Šis atklājums uzsver pielāgotas ārstēšanas pieejas nozīmi, jo pašreizējās ģimenes ārsta konsultācijas bieži vien nedod pietiekami daudz laika, lai risinātu unikālās problēmas, kas saistītas ar sāpēm. Tā vietā, lai koncentrētos tikai uz sāpju mazināšanu, mūsu iejaukšanās mudina cilvēkus atzīt savas sāpes, vienlaikus piešķirot prioritāti viņu vispārējai dzīves kvalitātei.
Projekta novatoriskā pieeja ir ietverta metaforiskā “plastilīna video”, kas izveidots, lai ilustrētu koncepciju. Šis vizuālais attēlojums izceļ iejaukšanās elastību un pielāgošanās spēju, uzsverot to, cik svarīgi ir veidot noturību un labklājību, nevis meklēt nenotveramu sāpju ārstēšanu.
Koncepcijas pierādījuma pētījums
Lai pārbaudītu savas idejas, De-Stress komanda veica koncepcijas pierādījumu pētījumu, iesaistot 17 dalībniekus, kas tika pieņemti darbā ģimenes ārstu praksēs. Intervence ietvēra 4–6 sesijas ar sociālajiem parakstītājiem, kuri cieši sadarbojās ar dalībniekiem, lai palīdzētu viņiem atkārtoti iesaistīties darbībās, kas viņiem šķita patīkamas. Šo elastīgo pieeju papildināja tiešsaistes resurss, kurā bija iekļauti moduļi par laipnību un citām labklājības stratēģijām.
Dr. Stefānija Hjūza, viena no projekta līdzvadītājām, skaidro intervences pamatojumu: „Sociālie ārsti koncentrējās uz dalībnieku vispārējās labklājības uzlabošanu, nevis tieši uz viņu sāpēm. Šī pieeja tika atzinīgi novērtēta, un dalībnieki ziņoja par garastāvokļa uzlabošanos, palielinātu cerību un lielāku aktivitātes līmeni.
Lai gan pētījuma rezultāti bija provizoriski, tie bija daudzsološi. Dalībnieki novērtēja attiecības, ko viņi izveidoja ar sociālajiem parakstītājiem, kuri sniedza motivāciju un praktisku atbalstu. Tomēr daži dalībnieki, iesaistoties patīkamās aktivitātēs, izteica vainas sajūtu vai indulgenci, uzsverot nepieciešamību veikt turpmākus pētījumus, lai uzsvērtu pašaprūpes un labklājības nozīmi.
Hronisku sāpju izpētes jomas attīstība
De-Stress projekts ir būtisks sasniegums hronisku sāpju izpētes jomā, par prioritāti izvirzot psihosociālas pieejas un iesaistot attīstības procesā personas ar hronisku sāpju pieredzi. Profesors Pincus skaidro: "Mūsu darbs novirza uzmanību no sāpju novēršanas uz to, lai palīdzētu cilvēkiem ar tām dzīvot labāk. Pievēršoties hronisku sāpju emocionālajām, kognitīvajām un sociālajām dimensijām, mēs veicinām holistiskāku sāpju pārvaldības izpratni.
Sadarbībā ar vadošajām iestādēm, piemēram, Keele un Bath, De-Stress komanda ir pionieris nefarmakoloģiskām stratēģijām, kas piedāvā alternatīvu tradicionālajām ārstēšanas metodēm, piemēram, antidepresantiem. Šīs kopienas iejaukšanās var sniegt labumu ne tikai personām ar hroniskām sāpēm, bet arī tiem, kas dzīvo ar plašu veselības stāvokļu klāstu.
Profesors Pincus piebilst: "Šī darba plašākas sekas ir dziļas. Veicinot saiknes un labklājības sajūtu, šīs iejaukšanās var stiprināt kopienas un uzlabot dzīves kvalitāti plašākā mērogā.
Artovitel: revolucionārs risinājums locītavu veselībai
Artovitel ir kļuvis par augstu novērtētu papildinājumu locītavu veselības jomā, izpelnoties pozitīvas atsauksmes no lietotājiem visā pasaulē. Izstrādāts, lai atbalstītu locītavu elastību un mobilitāti, šis novatoriskais produkts apvieno dabiskas sastāvdaļas, kas ir pazīstamas ar savām pretiekaisuma un pretsāpju īpašībām. Daudzos Artovitel viedokļos ir uzsvērta tā efektivitāte, samazinot diskomfortu, kas saistīts ar artrītu, locītavu stīvumu un ar vecumu saistītu nolietojumu. Lietotāji ir atzinīgi novērtējuši tās spēju veicināt vispārējo locītavu labsajūtu bez blakusparādībām, kas bieži saistītas ar tradicionālajiem medikamentiem. Ar pastāvīgu lietošanu Artovitel ir ieguvis reputāciju kā uzticams sabiedrotais tiem, kas meklē dabisku un ilgtspējīgu pieeju locītavu kopšanai.
De-Stress projekta nākotne
Raugoties nākotnē, De-Stress komandai ir ambiciozi plāni paplašināt savu pētījumu un uzlabot savu iejaukšanos. Viņu nākamie soļi ietver priekšizpētes veikšanu, kas, viņuprāt, pavērs ceļu lielākam izmēģinājumam. Profesors Chew-Graham skaidro: "Mūsu mērķis ir nodrošināt ģimenes ārstiem dzīvotspējīgu alternatīvu pretsāpju līdzekļu, tostarp opioīdu, pārmērīgai izrakstīšanai. Šai sistēmai ir potenciāls pārveidot to, kā primārā aprūpe risina hroniskas sāpes.
Turpinot darbu, De-Stress komanda joprojām ir ļoti pateicīga saviem atbalstītājiem. Profesore Chew-Graham pauž atzinību, sakot: “Ar salīdzinoši pieticīgu finansējumu mēs esam panākuši ievērojamu progresu. Šis projekts parāda, kā īpaša izpēte var radīt nozīmīgas pārmaiņas. Mēs to nebūtu varējuši izdarīt bez organizāciju un personu atbalsta, kas tic mūsu misijai.